Nebojte sa, nezbláznil som sa, len som si dovolil parafrázovať nadpis dnešného článku z pera Romana Pataja, ktorý reagoval na udalosť spred pár dní. Kto má záujem, môže si ho prečítať a pokúsiť sa zamyslieť nad jeho slovami :
http://komentare.sme.sk/c/7464115/zastrelte-medveda-ved-napadol-cloveka.html
Človek je zvláštne zvieratko. Poriadne ješitné. Síce na tejto planéte nežije sám, no rozhodol sa demokraticky vyhlásiť sa za Pána tvorstva. Pána nad všetkým živým či neživým čo sa na planéte Zem nachádza. A podľa toho sa začal aj správať. Jeho snahou, ktorá sa vinie ako niť dejinami planéty je prispôsobiť si ju podľa svojich predstáv. Všetko a všetkých podriadiť svojim zákonom. Ľudí aj zvieratá. Bez ohľadu na to či to reálne je, alebo nie. A tak celé dejiny nás sprevádzajú konflikty, menšie či väčšie. Občas svetové vojny. No keďže okrem neho žijú na zemi aj zvieratá, ani oni sa nevyhli konfliktom z človekom. A čo „horšie“, nikdy sa človeku nepodarilo docieliť, aby rešpektovali zákony, ktoré on vytvoril.
Mal som to šťastie, že na Vysokej škole lesníckej vo Zvolene nám prednášali ľudia ako napríklad pán docent Sládek či iní, ktorí aj keby sme neboli chceli, nám pomohli pochopiť zvieraciu ríšu. Pomohli pochopiť ako a prečo sa zvieratá správajú. Pán Sládek, autor mnohých kníh na túto tému nás s láskou zasväcoval do týchto tajov a snažil sa, aby sme dokázali pochopiť, že my ľudia sa musíme naučiť žiť so zvieratami a chrániť ich. Snažil sa vštepiť nám kompromis, ktorí sa však už dávno bohužiaľ najmä na Slovensku nenosí. Na jednej strane nie je možné urobiť z našej prírody zakonzervované múzeum so zákazom vstupu, no na druhej strane sa musíme správať k prírode, flóre a faune s pokorou, rešpektom a citom. Príroda nepotrebuje nás, ale my potrebujeme prírodu.
V súčasnosti to vyzerá tak, bohužiaľ zvieratá to nechápu, že z dôvodu bezpečnosti človeka by mali chodiť iba po lesných chodníkoch a keď stretnú človeka pekne ho pozdraviť. Či najlepšie ostávať vo svojich brlohoch, aby náhodou nevystrašili nadšeného zberača húb či poľovníka. A to nielen cez deň, ale aj v noci.
„Bohužiaľ“ oni to nechcú chápať ako dokazuje aj posledný prípad spod Hiadeľského sedla, kedy sa dvaja poľovníci v noci rozhodli poľovať na jelene. Jedného aj trafili a pustili sa ho hľadať. Keďže v noci býva väčšinou tma a aj sami poľovníci si sebakriticky nakoniec priznali rizikové správanie je aj laikovi jasné, že sa niečo stane. A stalo. Vystrašili medveďa …
No ak si myslíte, že poľovníci si vstúpili do svedomia, že svojim rizikovým konaním ohrozili svoje životy, ste na omyle. Presný opak, pretože požiadali Ministerstvo životného prostredia o odstrel „nebezpečného“ medveďa. Že oni svojou nerozvážnosťou zviera v noci zobudili a vystrašili bolo pre nich irelevantné. Samozrejme, že ministerstvo plné technokratov ich žiadosť promptne schválilo, takže medveď má smolu.
Vlastne všetky zvieratá na Slovensku majú smolu, pretože vadia človeku. A je jedno či sa jedná o vtáctvo, jeleniu zver či dravce.
Takzvanú „medvediu“ službu robia s radosťou najmä médiá, ktoré sa podobných prípadov so svojou typickou dychtivosťou chytajú a prostredníctvom svojich novinárov, ktorých väčšina ani nebola v ZOO, tendenčne informujú prostredníctvom poloprávd, viet vytrhnutých z kontextu a zbytočne priliehajú olej do ohňa.
Neustále sa v médiách tiež objavujú články o zvýšenej migrácii zvierat zo svojich vraj prirodzených biotopov do obytných zón. Nikto sa však nezamyslí, prečo sa o deje.
Ak Vám niekto vybieli chladničku aj špajzu, idete si potraviny kúpiť. A to isté robia i zvieratá. Ľudia doslova spásajú lesy a tým pripravujú zvieratá o svoju prirodzenú potravu, ktorú potom musia logicky následne hľadať inde. Ak by niekto vymyslel, že pre človeka sú prospešné bukvice, aj tie by sa začali masívne zbierať a ponúkať pri cestách a pred hypermarketmi ako huby či iné lesné plody. To však nikoho netrápi a ani sa nad tým nezamýšľa.
V poslednej dobe v prírode už nepočuť spev vtákov, ale vrčanie motoriek, štvorkoliek a jeepov. Zvuky, ktorých sa všetko živé bojí a uteká. Uteká tam, kde má pokoj a kľud, lenže tých miest je v prírode čoraz menej a menej.
A čo sa týka incidentov človeka najmä s medveďom ? Ich hlavným dôvodom je človek, aj keď si to nikdy sám neprizná.
V minulosti na Slovensku sa ľudia živili najmä obrábaním pôdy a prácou v lesoch. Stačí sa opýtať starších ľudí, ktorí tú dobu ešte zažili a zistíte, ako sa má človek správať v lesoch, aby sa mohol cítiť bezpečne. Stačí sa opýtať tých drevorubačov, žien čo sadili s horármi stromčeky či chodili na raždie. Väčšina z nich mala iba základnú školu, ale vedeli sa pohybovať v prírode. Nepotrebovali ako dnes rôzne príručky či návody ako sa v prírode správať. Títo ľudia žili s prírodou v symbióze. Mali k nej úctu, pretože ich živila. Vážili si ju a starali sa o ňu. A v tomto duchu vychovávali aj svoje deti.
Pamätníci Vám povedia, že tak zanedbané lesy ako sú v minulosti nikdy neboli. Sme síce na jednej strane vzdelanejší, naša životná úroveň sa odvtedy niekoľko násobne zvýšila, bohužiaľ však naše cítenie, náš vzťah k prírode sa niekoľko násobne zhoršil. Básnik by povedal – „zvlčili sme sa“.
Pán tvorstva, človek si musí uvedomiť, že iba v symbióze s prírodou sa môže ľudstvo zmysluplne vyvíjať. Iba keď sa zmení myslenie ľudí, iba vtedy ak si človek začne uvedomovať dôležitosť prírody, môžeme rozmýšľať o budúcnosti. O budúcnosti, ktorá má perspektívu. O budúcnosti, v ktorej nefiguruje iba človek so svojimi autami, domami či špičkovými technológiami, ale do ktorej patria aj zvieratá, kvety, lesy…PRÍRODA…
Celá debata | RSS tejto debaty