Založ si blog

Petície majú zmysel a preto sa ich slovenské štátne inštitúcie boja

V súčasnosti sa mnoho ľudí na celom svete, Slovensko nevynímajúc, prestáva stotožňovať so smerovaním či už svojich vlád, respektíve nadnárodných inštitúcií., ich smerovaním a konaním. Zároveň ruka v ruke s týmto trendom začína vzrastať apatia. Pocit bezmocnosti, že neexistuje žiaden spôsob pre bežných občanov ako upozorňovať na problémy, iniciovať ich riešenie.
Človek je zároveň aj občan. Fungujúca občianska spoločnosť je okrem iného aj súhrnom dobrovoľných občianskych i spoločenských organizácií a inštitúcií spoločnosti, ktoré sa líšia od inštitúcií verejnej správy tým, že nemajú donucovací charakter a charakterizuje ju vysoký podiel účasti občanov na spravovaní vecí verejných. Z týchto dôvodov medzi najdôležitejšie a najcitlivejšie vnímané postuláty patrí :
1./ legislatíva umožňujúca uskutočnenie práva združovať sa (zákony o nadáciách, občianskych združeniach a podobne)
2./ petičný zákon

3./ zákon o slobodnom prístupe k informáciám

PETIČNÝ ZÁKON

Petície mali vždy svoje nezastupiteľné miesto v celospoločenských zmenách na celom svete. Pomocou nich sa vytváral tlak ako na vládne štruktúry, tak aj postupom času aj na súkromné spoločnosti voči ich konaniu. Prostredníctvom nich sa vyjadrovala solidarita s konaním inštitúcií či jednotlivcov v rámci celého sveta s rôznorodým zameraním.  Ich veľkou výhodou bola i je skutočnosť, že sa nedali zdiskreditovať štrajkokazmi. Aj napriek neustálemu spochybňovaniu ich vážnosti a účelnosti, že ide iba o plytvanie papierom a ich váha je zanedbateľná či nulová, ich význam sa nepodarilo spochybniť.

Petície sa podobajú riekam. Na začiatku je to iba tenká nebadateľná stužka, ktorá si musí hľadať svoje miesto a prežitie, no postupom času stále mohutnie a mohutnie, až sa z nej stane veľtok vzbudzujúci rešpekt. A to isté platí aj o petíciách. Na začiatku je to pár podpisov, nad ktorými mávne každý rukou, no postupom času ako podpisy pribúdajú, keď sú ich tisíce až milióny, sa stáva rešpektovanou. A práve z tohto dôvodu, z dôvodu strachu pred ich nespochybniteľným vplyvom sa im štátne inštitúcie snažia klásť polená pod nohy. Snažia sa petície diskreditovať a najmä úradníckymi zásahmi obmedzovať.

V súčasnosti sa po tichu pripravuje novela petičného zákona, ktorý by výrazne skomplikoval podpisovanie petícií najmä na internete …

Ako sa postupom času internet stal nepríjemným a otravným pre všetky štátne inštitúcie po celom svete z dôvodu nemožnosti ho regulovať, ten istý osud stihol aj petície. Internet naštartoval pre petície ich novú dobu, pretože občan už nie je obmedzovaný dostupnosťou petície, ale vďaka internetu môže zo svojho domova podpísať petíciu kdekoľvek na svete. Takýmto spôsobom sa každoročne darí získavať obrovské množstvo podpisov pre petície akéhokoľvek zamerania. Napríklad petíciu za záchranu dažďových pralesov podpísali okrem ľudí žijúcich v Južnej Amerike aj Európania, Japonci či Afričania čo v minulosti nebolo možné. Napríklad portál Care 2 Petitons, ktorý sa venuje elektronickým petíciám zozbieral za dobu svojho fungovania 236 miliónov podpisov.

Samozrejme aj petície sa musia riadiť určitými pravidlami. Je to logické a potrebné, aby nedochádzalo k spochybňovaniu takýchto aktivít a boli právne akceptovateľné. Zároveň sa predpokladá ako pri iných zákonoch, že jednotlivé krajiny budú navzájom zlaďovať svoju legislatívu, aby si navzájom neodporovala.

Najznámejší a najrešpektovanejší je zákon o e Govermente, Na jeho základe napríklad funguje celosvetový portál Avaaz, ktorý má 39 miliónov členov, kde na podpísanie petície je potrebné meno signatára a poštová i e-mailová adresa. Niektorí ešte čiastočne dopĺňajú tieto údaje, ale celosvetovo je tento systém vo všetkých demokratických štátoch plne rešpektovaný napriek tomu, že petície aj v týchto krajinách mnohokrát vládam a štátnym orgánom poriadne znepríjemňujú život.

Slovensko ako sa však zdá sa snaží stať sa lídrom v boji proti petíciám.

V novom návrhu, ktorý má byť predložený na rokovanie vlády zavádza dve podmienky, ktoré by veľmi výrazne narušili zbieranie podpisov elektonickou formou. Návrh novely sa snaží presadiť, aby :

1./ platili len tie petície, ktoré sú umiestnené na ústrednom portály verejnej správy

2./ zaručene by platili iba podpisy tých ľudí, ktorí vlastnia elektronický občiansky preukaz z čipom.

Jedná sa o výrazný zásah do petičného práva, pretože v prípade ak by vláda Slovenskej republiky po medzirezortnom konaní takúto novelu zákona schválila, znamenalo by to, že podpisovanie elektronických petícií na Slovensku by boli zo zákona zrušené a to z nasledovných dôvodov :

1./ umiestnenie petícií iba výlučne na portály verejnej správy

2./ elektronický občiansky preukaz, ktorý v súčasnosti vlastní cca 10% občanov

3./ elektronický občiansky preukaz nie je možné používať na tabletoch a mobiloch, plus v prípade používania si musí občan zakúpiť špeciálnu čítačku

Autori novely sa síce alibisticky odvolávajú na zákon o e Govermente, lenže tam nie je nič také uvedené.

Petície sa na Slovensku stávajú čím ďalej tým väčšou záťažou a znepríjemňujú život štátnej správe. V minulosti sa už viac krát objavili snahy diskreditovať petičné snahy občanov a toto je ďalšia snaha v podobnom duchu. Nehovoriac už o tom, že v mnohých prípadoch najmä na nižších úrovniach sú petičné akcie doslova odignorované a ich zakladatelia i účastníci spochybňovaní, respektíve dokonca dehonestovaní. Mnohokrát sa signatári a autori petícií stávajú zo strany štátnych úradom aktérmi šikanovania a vyhrážok, najmä keď sa jedná o finančne lukratívne akcie. Veľa by o tom dokázali rozprávať iniciátori petícií voči zonácii Tatier skládky v Pezinku, asi najviac medializovaných petícií na Slovensku. No to isté platí aj o ďalších regionálynch či miestnych petíciách zameraných voči výrubu stromov, likvidácii parkov či negatívnych zásahov do životného prostredia miest a obcí.

Zostáva len dúfať, že táto novela nakoniec zelenú nedostane. Ale v duchu príslovia – „Kto chce biť psa, palicu si nájde“, podobné iniciatívy pokračovať budú aj naďalej.

Netreba však byť k takýmto témam ľahostajný a tváriť sa, že sa nás to netýka, pretože opak je pravdou. Sloboda prejavu je jednou zo základných atribútov fungovania zdravej občianskej spoločnosti.

Nikdy sa nič samo od seba nezmenilo a ani nezmení. Nepomôžeme nám pštrosia politika, paušalizovanie ani apatia. Záleží len a len na nás. A preto je potrebné využiť akúkoľvek možnosť, ktorou môžeme zmeny inicializovať a petície sú práve jedným z hnacích motorov. Zmena sama nepríde  a preto je petície potrebné nielen podpisovať, ale aj iniciovať. Nielen pre nás, nielen kvôli sebe, ale hlavne pre budúcnosť. Pre naše deti …

 

Kam až dokáže zájsť ľudská nenávisť ? !

08.11.2014

Hovorí sa, že vesmír je nekonečný, ale… Ale kde má hranice ľudská závisť, nenávisť, faloš, pokrytectvo ?!!! Dnes médiami prebehla informácia, že v Bratislave sa zákerná a životunebezpečná otrava nachádza na čoraz frekventovanejších miestach. Nie je to na Slovensku ani prvý, no myslím ani nie posledný prípad. Človek v túžbe podriadiť si celú planétu [...]

Karkulka z ministerstva poľnohospodárstva medzi vlkmi

07.11.2014

Životné prostredie na Slovensku je nechceným dieťaťom. Síce na prvý pohľad to podľa vyhlásení vlády, politických strán, ministerstiev či štátnych úradníkov nie je pravda, pretože mu vo svojich programoch venujú množstvo úžasných slov a myšlienok, prax nás už presviedča o niečom úplne inom. Logicky by sme predpokladali, že všetko čo so životným prostredím [...]

Je Pamiatka zosnulých ešte pamiatkou ? !

01.11.2014

Možno si po prečítaní článku poviete ako mi minule napísal jeden čitateľ, že je to slohová práca starého pán. Možno aj mal pravdu. Ja však vždy píšem naozaj iba to, ako to cítim ja. Som iba obyčajný človek bez patentu na rozum a viem, že sa aj často mýlim. A taký je aj tento môj článok. Už dlhšiu dobu je badateľná snaha slovenskú spoločnosť [...]

Maryland most

Maryland dostane od vlády po zrútení mosta 60 miliónov dolárov

29.03.2024 08:37

Dvoch robotníkov sa podarilo zachrániť, u ďalších šiestich už úrady potvrdili úmrtie.

Fabrika Kia - Teplička nad Váhom

Vláda chce zaplátať migrantmi zo Strednej Ázie dieru na trhu práce. Ako útok v Moskve zmení tento zámer?

29.03.2024 08:00

Po tom, čo skupina teroristov pôvodom z Tadžikistanu zabila v Moskve 139 ľudí, sa slovenské zložky rozhodli posilniť bezpečnostné opatrenia

Rusko, Ukrajina

ONLINE: Masívny útok opäť cielil na ukrajinskú energetiku. Poliaci poslali do vzduchu lietadlá

29.03.2024 07:45, aktualizované: 09:06

Rusko masívne útočí na ukrajinskú energetiku, ktorá je v zložitej situácii. Keď Rusi spúšťajú útoky, Poliaci posielajú do vzduchu lietadlá.

Joe Biden, Barack Obama

Štyria prezidenti v New Yorku. Biden s Obamom a Clintonom zozbierali 25 miliónov USD, Trump bol na pohrebe policajta

29.03.2024 07:11

Americká prezidentská kampaň vo štvrtok večer dostala do New Yorku štyroch amerických prezidentov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 36
Celková čítanosť: 119355x
Priemerná čítanosť článkov: 3315x

Autor blogu

Kategórie