Založ si blog

Kam až dokáže zájsť ľudská závisť a nenávisť ? !

Hovorí sa, že vesmír je nekonečný, ale …

Ale kde má hranice ľudská závisť, nenávisť, faloš, pokrytectvo ?!

Čo je ešte schopný vymyslieť človek, ktorý sám seba pasoval za Pána tejto planéty, za Pána všetkého živého i neživého ?!

Ľudstvo vo svojej snahe podriadiť si planétu na ktorej žije nie je schopné, česť výnimkám zmeniť svoj „neomylný“ pohľad na svoju činnosť. Čím ďalej tým viac dochádza vo zvýšenej miere na celej planéte k eskalácii vojenských i nevojenských konfliktov. Ľudia si navzájom znepríjemňujú život chladnými zbraňami. Ľudia si znepríjemňujú život ekonomickými a psychologickými zbraňami. Ľudia si čoraz viac znepríjemňujú život nielen sebe, ale aj planéte, na ktorej žijú, pričom im nestačí podmaniť si planétu ako celok, ale aj podmaniť si ľudí zároveň s zvieratami či prírodou. Všetko živé a neživé. A v súzvuku s týmto sa snažia podmaniť si aj myšlienky. Podmaniť si všetko, bez štipky tolerancie i pokory, no na druhej strane likvidujúc všetkých a všetko.

Nielen v poslednej dobe, ale už dlhší čas sa v našich médiách začínajú objavovať vo zvýšenej miere správy o trávení zvierat. Začína sa z toho stávať fenomén, ktorý vyvoláva strach. Párky s klincami či žiletkami, otrávené mäso, rozsypaná otrava po sídliskách či iné návnady ohrozujú síce prioritne zvieratá, ale sú hrozbou i pre ľudí a najmä zvedavé malé deti. A práve o to ide. Začína to u zvierat a končí u ľudí ako napríklad v prípade japonskej sekty, ktorá v minulosti zabíjala v metre pomocou otravného plynu, ale už nie zvieratá, ale ľudí.

Zároveň skoro denno denne nás médiá informujú o situáciách, kedy jednotlivci nedokázali zvládnuť svoje osobné či pracovné problémy a riešili ich zabíjaním. Ich frustrácia, nenávisť či pocit krivdy nevyústili „iba“ do slovných atakov, ale nenávisť sa obrátila v tej najhoršej forme aj voči nevinným. Na vzrastajúce násilie už aj na Slovensku upozorňujú mnohí odborníci, avšak k badateľnej zmene stále nedochádza, skôr naopak.

Jednou z hlavných úloh štátu, aj keď mnohí tvrdia, že štát nie je matkou, ktorá má za ručičku vodiť svojich občanov a podľa nich sa má každý starať sám o seba, je starostlivosť o svojich občanov. Bez politickej príslušnosti. A toto je práve jedna z takých situácií, kedy by štát mál zmysluplnne zasiahnuť, lenže … Lenže zodpovední sa tvária akoby bolo všetko v najlepšom poriadku. Maximálne sa už roky stretávame s politicky motivovanými alibistickými vyhláseniami, ktoré nič neriešia. Megalomanské vyhlásenia o podpore rodiny, tradičných hodnôt skôr vyznievajú ako fraška, ak si zoberieme politickú situáciu na Slovensku či stav spoločnosti a v mnohých prípadoch svojimi vyhláseniami skôr destabilizujú a polarizujú spoločnosť.

Pokúsme sa v tejto situácii nachádzať riešenia tam kde ich nachádzali naši predchodcovia – v prírode.

Príroda je hodná našej úcty. Je to otvorená kniha múdrosti pre všetkých …

Citát, o ktorom síce málokto vie čo znamená, ale…

Ale stačí len povrchne sledovať dianie v prírode a zistíme, že sa dá žiť aj bez nenávisti a závisti, faloše a pokrytectva, bez agresivity či arogancie. Keď pozorne sledujeme fungovanie prírody, môžme si nielen oddýchnuť, ale zároveň aj čerpať ponaučenie.

Už dávni čínski, egyptskí, grécki učenci a filozofi vyzývali ľudstvo, aby sa nechalo inšpirovať prírodou a dokonca aj sami vo svojich dielach či myšlienkach odkazovali na fungovanie prírody a planéty, na ktorej žijeme.

Bolo by dobré, keby sme sa o to pokúsili aj my. keby sme sa pokúsili namiesto rozdielov hľadať to, čo nás spája a začali hľadať a dokázali nájsť trpezlivosť, pokoru, tolerantnosť či pochopenie. A hlavne…a hlavne, aby sme na základe tohto dokázali spomaliť. Pokúsiť sa zmierniť to závratné tempo, ktorým sa rútime čoraz viac nemajúc čas nielen na svojich blízkych, rodinu či dokonca samých seba. Ešte stále máme tú šancu snažiť sa začať vnímať prírodu a pochopiť prečo funguje tak ako funguje.

Je ale potrebné, aby každý začal ale sám od seba. Od svojej rodiny, nie od svojich susedov, aj keď na Slovensku býva zvykom, že každý vie ako má žiť ten druhý, ale on sám … Snažme sa žiť tak, aby sme bezdôvodne svojim konaním nevyvolávali emócie. Pokúsme sa na základe fungovania prírody vychovávať svoje v zmysle tolerancie a trpezlivosti aj napriek tomu ako funguje súčasná spoločnosť. Iba spoločnými silami a postupne, sa môže slovenská spoločnosť pokúsiť zmeniť to, čo nás spôsobuje problémy a skľučuje.

Pomocou návštevy prírody či aspoň zoologických záhrad sledovaním zvierat, ktoré bezdôvodne na seba neútočia ako ľudia a dokážu žiť vedľa seba i také druhy, o ktorých by sme to nepredpokladali sa skúsme správať sa tak isto. Bezdôvodne neútočiť na svoje okolie a vnucovať mu svoje názory, ale naopak. Najprv sa zamyslieť a až potom konať.

Keď sa ľudia neprístojne správajú, hovorí sa, že sú ako zvery. Že sa správajú ako divé zvieratá. Súčasnosť nás mnohokrát presviedča o opaku, lebo mnohí z nás sa nielenže správajú neporovnateľne horšie a zákernejšie ako zvieratá, ale ničo také by zvieratá ani len nenapadlo.

Ak sa ľudstvo silou mocou nestále chce považovať za Pána všetkého tvorstva či dokonca tejto planéty, najprv musí z jeho, z nášho správania vymiznúť nenávisť, arogancia, závisť, faloš či pokrytectvo a nahradiť ich znášanlivosť, pokora, tolerancia či trpezlivosť. Tolerancia voči ľuďom, zvieratám, voči tejto spoločnosti. Voči planéte na ktorej spoločne všetci žijeme.

Ak spolu dokážeme navzájom znovu bez problémov začať diskutovať bez emócií či urážok, ak prestane byť povrchní a naučíme sa vidieť aj cez to pozlátko, ktoré nás denno denne svojou žiarou oslepuje a ohlupuje, ak dokážeme vniknúť hlboko do vnútra problémov spoločnosti a človeka a ak dokážeme prekonať čierno biele myslenie , až vtedy môžeme začať usilovať o zmene. Usilovať o zmene, ktorá je úzko spojená so symbiózou. Symbiózou vývinu človeka a prírody, pretože ak sa tento pomer naruší ako v súčasnosti, planéta Zem i ľudstvo sú v ohrození.

Iba symbióza je jediná šanca pre všetkých …prírodu…ľudstvo…planétu Zem…

 

Kam až dokáže zájsť ľudská nenávisť ? !

08.11.2014

Hovorí sa, že vesmír je nekonečný, ale... Ale kde má hranice ľudská závisť, nenávisť, faloš, pokrytectvo ?!!! Dnes médiami prebehla informácia, že v Bratislave sa zákerná a životunebezpečná viac »

Karkulka z ministerstva poľnohospodárstva medzi vlkmi

07.11.2014

Životné prostredie na Slovensku je nechceným dieťaťom. Síce na prvý pohľad to podľa vyhlásení vlády, politických strán, ministerstiev či štátnych úradníkov nie je pravda, pretože mu viac »

Je Pamiatka zosnulých ešte pamiatkou ? !

01.11.2014

Možno si po prečítaní článku poviete ako mi minule napísal jeden čitateľ, že je to slohová práca starého pán. Možno aj mal pravdu. Ja však vždy píšem naozaj iba to, ako to cítim ja. viac »

maroko, pakt o migrácii

V OSN bude Česko hlasovať proti globálnemu paktu o migrácii

17.12.2018 17:45

Pôvodne dostali diplomati inštrukciu, aby sa hlasovania zdržali.

eurovea city

Pri Eurovea 2 postupujeme podľa pravidiel, deklaruje developer

17.12.2018 17:35

Výška prvého mrakodrapu v Bratislave - Eurovea Tower 168 metrov je podľa investora výsledkom detailného odborného posúdenia.

foto2-sita-zetor

Obrana navrhuje obstarať obrnené vozidlá 4x4 cez medzinárodnú súťaž

17.12.2018 17:33

Ministerstvo chce obstarať 404 vozidiel v hodnote do 782 miliónov eur.

Kamenné námestie, Bratislava, Deň pre námestie

Bratislava vyhlási architektonickú súťaž pre Kamenné námestie a Námestie SNP

17.12.2018 17:27

Magistrát chce zároveň pokračovať v rýchlych a nenákladných zmenách, aby eliminoval anarchiu, ktorá podľa primátora Valla vládne v tomto priestore.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 36
Celková čítanosť: 77033x
Priemerná čítanosť článkov: 2140x

Autor blogu

Kategórie